Atrakcje turystyczne Piekar Śląskich

Piekary Śląskie to niewielkie miasto na prawach powiatu położone w konurbacji górnośląskiej. Choć pod pewnymi względami zostaje w tyle za większymi miastami ościennymi, ma turystom nad wyraz wiele do zaoferowania.
Do Piekar Śląskich ciągną nade wszystko pielgrzymi. Tutejsza Bazylika (Parafia Imienia NMP i Św. Bartłomieja) przyciąga pielgrzymów z całego regionu. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza pielgrzymka kobiet, a także pielgrzymka mężczyzn. Uroczyste msze odbywają się na sąsiadującej z Bazyliką Kalwarii, która sama w sobie stanowi nie lada atrakcje. To piękny, ulokowany w samym centrum miasta park, pełen obiektów nawiązujących do biblijnych wydarzeń. Nawet osoby przybywające tu w celach innych, niż religijne docenią walory krajobrazowe tego miejsca.


Miłośnicy krajobrazów mają jednak inny, znacznie ciekawszy cel w Piekarach Śląskich. Jest nim Kopiec Wyzwolenia. Wznosi się on wysoko ponad miastem, pozwalając podziwiać jego pełną panoramę. Widać stąd także okoliczne miasta i gminy, takie jak Bytom, Radzionków, Chorzów, Świerklaniec… Przy dobrej widoczności zobaczyć też można rozległą panoramę Beskidów, a bywa, że i nawet Tatry.
Piekary Śląskie nie mają wyraźnie wyodrębnionego rynku. Śródmieście zlokalizowane jest w dzielnicy Szarlej. To tu znajdują się budynki Urzędu Miasta, Urzędu Stanu Cywilnego i inne obiekty administracyjne. Stąd także nadaje znana w regionie i słynąca ze śląskiego charakteru rozgłośnia Radia Piekary. Tu także działa kameralne Kino Zacisze – kulturalne serce miasta.


Piekary Śląskie, choć są terenem wybitnie miejskim, potrafią zachwycić również przyrodą. Znajdują się tu dwa niewielkie tereny leśne: Las Lipka i Las Dioblina, ważne dla zachowania bioróżnorodności miasta. Ponadto w dzielnicy Kozłowa Góra znajduje się niewielki, acz bogaty w stare, dorodne drzewa Park Dworski. Tuż obok wznosi się Winna Góra, z której roztaczają się piękne panoramy na Świerklaniec. Dzielnica Kozłowa Góra sąsiaduje z dużym zbiornikiem wodnym, który dzielnicy zawdzięcza swą nazwę (Zbiornik Kozłowa Góra), choć popularniej nazywa się go Zbiornikiem Świerklaniec, jako że przylega również do pięknego i chętnie odwiedzanego parku w pobliskim Świerklańcu. Jest to ważna w regionie ostoja ptaków wodno-błotnych. Zbiornik powstał jako przeszkoda dla niemieckich czołgów przed II Wojną Światową. Echa wojny są zresztą w Piekarach widoczne w wielu miejscach. Znajduje się tu wiele polskich schronów bojowych Obszaru Warownego Śląsk, a także elementy późniejszej, niemieckiej linii B2. Niektóre obiekty odrestaurowano i udostępnia się je do zwiedzania.


Wracając do przyrody – Piekary Śląskie posiadają dwa obszary chronione w formie użytków ekologicznych: Kocie Górki i Księżą Górę. Oba chronią głównie tereny muraw kserotermicznych. Księża Góra jest przy tym najwyższym wzniesieniem miasta, choć mniej spektakularnym pod względem widokowym niż nieodległy Kopiec Wyzwolenia. Przyrodników przyciąga też dolina Brynicy – rzeki, która oddziela Górny Śląsk od Zagłębia Dąbrowskiego. Niezamarzająca zimą rzeka przyciąga liczne ptaki wodne.
Ciszę i spokój odnajdziemy nie tylko w lasach w północnej części miasta. Na południu, w Brzezinach Śląskich i Dąbrówce Wielkiej dominuje krajobraz rolniczy z rozległymi terenami otwartymi ciągnącymi się aż po Siemianowice Śląskie. Pośród pól odnajdziemy liczne schrony bojowe wspomnianego już Obszaru Warownego Śląsk. To także ważna ostoja niezwykle rzadkiego i chronionego chomika europejskiego. Fragment Brzezin Śląskich znajduje się ponadto w granicach zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Żabie Doły” rozlokowanego głównie na terenie Chorzowa i Bytomia. Jest to ważna ostoja ptaków wodno-błotnych, a przy tym cenny obraz poprzemysłowych krajobrazów Górnego Śląska.


Piekary Śląskie, choć są miastem niewielkim, mają wiele turystycznych atrakcji do zaoferowania. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni koncentruje się wiele wartych zobaczenia atrakcji, a gęsta sieć dróg i rozwinięta komunikacja zbiorowa ułatwia zwiedzanie.