Muzealny Śląsk: co można zobaczyć w gliwickim zamku?

Gdy pogoda nie sprzyja wędrówkom, warto zainteresować się ciekawymi placówkami muzealnymi. To dzięki nim można odbyć wyjątkową podróż w czasie, a jednocześnie zdobyć wiele ciekawych informacji na temat odwiedzanych regionów. Gdzie warto się wybrać? Dla tych, którzy odwiedzają Górny Śląsk i tak piękne miasto, jakim są Gliwice, ciekawym punktem w programie wycieczki stanie się Zamek Piastowski. Odbudowany po II wojnie światowej, od końca lat 50-tych XX wieku służy jako siedziba muzeum. Co można tu zobaczyć?

Muzeum w Gliwicach posiada kilka oddziałów, a każdy z nich skupia się na konkretnym zagadnieniu. Zbiory, które znajdują się w murach zamku z XIV wieku, są nie lada atrakcją dla miłośników archeologii i historii. Kto zdecyduje się zwiedzić to muzeum, ten zdobędzie wiele cennych informacji i na temat Gliwic, i na temat najstarszych losów tej części Górnego Śląska. Część ekspozycji muzealnej poświęcona jest pradziejom ziemi gliwickiej, przy czym ważne miejsce zajmują tu zabytki pochodzące z epoki kamienia i brązu. Za szczególnie interesujące uchodzą tu te eksponaty, które związane są z kulturą łużycką – najważniejsza kulturą w epoce brązu. Nie brak w tym muzeum i takich eksponatów, które pozwalają nam poznać Gliwice wczesnośredniowieczne i nowożytne. Zwiedzając tę wystawę, możemy prześledzić proces rozwoju miasta oraz zaobserwować, w jaki sposób zmieniała się jego zabudowa. W sumie w zamkowych murach udało się zaprezentować dzieje miasta od czasów starożytnych aż po okres II wojny światowej. Dzięki temu każdy turysta odwiedzający to miasto może prześledzić jego dzieje oraz zobaczyć te eksponaty, które związane są z dawnymi mieszkańcami Gliwic.

Górny Śląsk to wspaniała kraina, która może się pochwalić i cennymi zabytkami dawnej architektury, i interesująca historią. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju zechce lepiej poznać jej dzieje, ten koniecznie powinien odwiedzić Gliwice i tutejszy zamek. Mieszczące się w jego murach muzeum jest przecież znaną i cenioną placówką muzealną, której ekspozycjami z pewnością warto się zainteresować.

1 thought on “Muzealny Śląsk: co można zobaczyć w gliwickim zamku?

  1. Każdy miłośnik sztuki i zabytków będzie zachwycony zamkiem. W muzeum znajduje się solidny zbiór dzieł.

Comments are closed.