Przeworsk – co warto zobaczyć w tym mieście?

Przeworsk to ciekawe miasto, na terenie którego nuda nikomu nie zagrozi. Malownicza sceneria oraz cenne zabytki, które w ciekawy sposób przypominają o długiej historii – oto czynniki, dzięki którym wycieczki po tym podkarpackim mieście na długo zapiszą się w naszej pamięci. Czym zachwyca Przeworsk?

Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Przeworsk może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym i zabytkami, obok których trudno jest przejść obojętnie. W opinii niektórych turystów to właśnie tutaj znajdują się najpiękniejsze tajemnice Podkarpacia – sprawdź więcej o tajemnicach Podkarpacia na: https://www.polanczyk24.pl/tajemnice-podkarpacia-poznaj-skrywane-dotad-ciekawostki-o-tym-regionie/. Miłośników sztuki sakralnej z pewnością oczaruje bazylika kolegiacka Ducha Świętego, zaliczana do grona najcenniejszych obiektów gotyckich w Polsce. Zbudowana w latach 1430-73, najlepiej przypomina o działalności swego fundatora, Rafała Tarnowskiego. Turystów przyciąga zarówno ciekawa sylwetka, jak i znajdująca się tu  Kaplica Bożego Grobu – wierna kopia Grobu Bożego z Jerozolimy, dobudowana do kościoła w latach 1692-1712. Kościół ten jest jednym z najważniejszych ośrodków życia religijnego w rejonie Rzeszowa, a na jego popularność wpływa m.in. fakt, iż od 2021 roku pełni on rolę Sanktuarium Grobu Bożego. Drugim zabytkiem sakralnym, z którego Przeworsk może być dumny, jest gotycki kościół Świętej Barbary, którym pierwotnie opiekowali się Bernardyni. Po szarytkach z kolei zachował się ciekawy zespół klasztorny z XVIII-wiecznym  kościołem Matki Bożej Śnieżnej.

A co z zabytkami świeckimi?

I na ich brak nie można narzekać. W Przeworsku wciąż dobrze widoczne są pozostałości dawnych murów miejskich, pięknie prezentuje się też miejski  rynek. Jego ważną ozdobą jest ratusz, którego historia zaczyna się w XV wieku. Z XIX wieku pochodzi pałac, zbudowany z woli księcia Henryka Lubomirskiego w miejscu, w którym pierwotnie stał przeworski zamek. Dwór Ernesta Habichta (pełnomocnika Ordynacji Lubomirskich) jest z kolei jedną z cenniejszych pamiątek z okresu międzywojennego na trenie tego miasta. Na miłośników tradycyjnej architektury ludowej nie lada gratką będzie natomiast żywy skansen Pastewnik, na terenie którego można korzystać z obiektów gastronomicznych i noclegowych.

Przeworsk to wspaniałe atrakcje, którym podczas wycieczki po terenie Podkarpacia warto poświęcić swój czas. To miasto ma się czym pochwalić, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym.