Skarby Dolnego Śląska: Bożków

Ziemia Kłodzka to wspaniałe atrakcje i cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Gdzie ich szukać? Kto w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku będzie chciał ujrzeć jedną z najpiękniejszych rezydencji w rejonie Kłodzka, ten koniecznie powinien odwiedzić tak ciekawą miejscowość, jaką jest Bożków. Co warto wiedzieć o tym miejscu oraz czekających tu zabytkach?

Z kart historii – Bożków i jego dzieje


Dzieje Bożkowa zaczynają się w okresie neolitu, kiedy to człowiek zaczął się interesować terenami, na których z czasem powstała jedna z ciekawszych wsi na Ziemi Kłodzkiej. Już w połowie XIV wieku wieś ta mogła się pochwalić własnym probostwem, jej nazwa pojawia się też dość często w średniowiecznych dokumentach. Wiemy dzięki nim, iż podstawą lokalnej gospodarki było rolnictwo, które – dzięki żyznym glebom – mogło się przez lata pomyślnie rozwijać. Od XVI wieku w Bożkowie zaczęto wydobywać węgiel kamienny, i choć działalność ta prowadzona była na dość skromną skalę, aż do czasów II wojny światowej odgrywała istotną rolę w lokalnej gospodarce. I choć dziś Bożków jest wsią spokojną i dość skromną, nie brak tu ciekawych zabytków, które przypominają nam o czasach świetności tej miejscowości.

Co warto zobaczyć w Bożkowie?


W dziejach Bożkowa role bardzo ważną odegrała rodzina, która weszła w posiadanie tej wsi pod koniec XVIII wieku. Mowa tu o rodzie von Magnis. Bożków, który miał stać się rodzinną siedzibą rodziny Magnisów, wzbogacił się zatem o nowy obiekt – okazały pałac, który do dziś zachwyca zarówno swą formą, jak i rozmiarami. Najstarsza, barokowa część pałacu, kryje jedno z najpiękniejszych wnętrz. Jest nim sala balowa, która – mimo wielu zniszczeń i wieloletnich zaniedbań – wciąż wzbudza zachwyt. Uwagę przyciąga też pałacowa wieża oraz dobudowane skrzydła pałacowe, dzięki czemu rezydencja w Bożkowie stała się potężną budowlą. Pałac w Bożkowie otoczony był parkiem, którego pozostałości można podziwiać do dziś. Przetrwało tu sporo okazałych drzew: dębów, klonów, grabów oraz żywotników zachodnich. W pobliżu wejścia do parku zachował się inny zabytek, któremu warto się przyjrzeć. To figura przedstawiająca św. Jerzego, pochodząca z XVIII stulecia. Ciekawą pamiątką z początków XVIII wieku jest też barokowy kościół św. Piotra i Pawła, w którym zachowały się grobowce i epitafia rodziny von Magnisów. W kościelnym wnętrzu ciekawie prezentuje się ambona w kształcie łodzi, nad którą widoczny jest żagiel z herbem fundatora świątyni – hrabiego von Gotzen.

Bożków to jedna z ciekawszych wsi, jakimi może nas oczarować Ziemia Kłodzka. Kto w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku zajrzy na jej teren, ten spędzonego tutaj czasu z pewnością żałować nie będzie.