Skarby Dolnego Śląska: Kamienna Góra

Bliskość Gór Kamiennych oraz ciekawe zabytki – oto czynniki, dzięki którym Kamienna Góra stała się dla wielu turystów atrakcyjnym celem wycieczki. Na jakie obiekty warto zwrócić uwagę podczas pobytu w tym mieście?

Kamienna Góra to ciekawe miasto, które może się pochwalić długą historią. Kiedy powstała tu pierwsza osada? Tego dokładnie nie wiadomo, choć z dokumentów wynika, iż początki tego ośrodka miejskiego mogą się wiązać z działalnością księcia Henryka I Brodatego. To właśnie w jego czasach miała powstać pierwsza budowla obronna na Górze Zamkowej, wokół której z czasem zaczęło się rozwijać miasto. W 1292 roku otrzymało ono prawa miejskie, a z czasem – szereg dodatkowych praw, takich jak przywilej handlu solą. Dzięki temu miasto mogło się pomyślnie rozwijać.
W dziejach Kamiennej Góry nie brakowało też wydarzeń tragicznych. Położenie miasta oraz burzliwe dzieje Dolnego Śląska sprawiły, że wojny często utrudniały życie mieszkańcom tej okolicy. Jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach Kamiennej Góry była bitwa, która w dziejach Śląska zapisała się jako „Pruskie Termopile”. Stoczono ją w czerwcu 1760 roku, podczas wojny siedmioletniej. Niespokojnym okresem był też czas wojen napoleońskich, choć to z II wojną światową wiąże się najwięcej tragicznych historii. Wiadomo, że od lipca 1944 roku istniała tu filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, a wielu więźniów straciło tu życie w trakcie niewolniczej pracy.

Dziś Kamienna Góra to ważny ośrodek turystyczny. Miasto to chętnie odwiedzają miłośnicy aktywnego wypoczynku, którym dobrze rozwinięta baza noclegowa ułatwia planowanie tu dłuższego wypoczynku oraz wycieczek po okolicznych górach. Miasto to samo w sobie jest miejscem godnym odwiedzenia, a jego zabytkom trudno się oprzeć. Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła przyciąga gotyckim prezbiterium, a w czasie spaceru po starówce w niektórych miejscach wciąż można dostrzec pozostałości murów miejskich. Ruiny renesansowego zamku, cmentarz żydowski z XIX stulecia oraz zabytkowy dworzec kolejowy – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi kojarzona jest Kamienna Góra. Dla miłośników historii nie lada gratką jest trasa turystyczna „Projekt Arado. Zaginione laboratorium Hitlera”, której pokonanie może się dla każdego z nas okazać wspaniałą lekcją historii.

1 thought on “Skarby Dolnego Śląska: Kamienna Góra

  1. Miasto powstało w 1292 roku, więc jest to kawał historii z zbytkami z różnych okresów historycznych.

Comments are closed.