Lwówek Śląski: niezwykłe miasto pełne skarbów

Gdzie warto się zatrzymać, by w trakcie wycieczki po Dolnym Śląsku w przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii? W takich miastach, jak Lwówek Śląski. Tu z cennymi zabytkami oraz historycznymi pamiątkami można się spotkać niemal na każdym kroku, a spacery po ulicach tego miasta mogą się okazać dla wielu z nas wyjątkową podróżą w czasie.

Lwówek Śląski to jedno z najstarszych miast na Śląsku. Bliskość szlaków handlowych oraz fakt, iż w okolicy miasta z powodzeniem wydobywano złoto, zapewniały miastu pomyślny rozwój. Dzięki temu już w oczątkach XIII wieku, w czasach księcia Henryka I Brodatego, Lwówek zyskiwał ważne przywileje. W 1217 roku Lwówek Śląski zyskał prawa miejskie, stając się tym samym jednym z pierwszych miast w Polsce, lokowanych na prawie niemieckim. Sam Lwówek bardzo szybko stał się ważnym ośrodkiem życia gospodarczego, a w pierwszej połowie XIV wieku był jednym z najliczniej zamieszkiwanych miast Śląska. Już w XIII wieku do Lwówka chętnie zaglądali zakonnicy, a franciszkanie i joannici mieli tu swe opactwa. Od końca XIII wieku miasto było też stolicą samodzielnego księstwa lwóweckiego, choć z czasem Lwówek stał się częścią większego księstwa świdnicko-jaworskiego. Pod koniec XIV wieku Lwówek należał już do Czech, zaczął też zyskiwać coraz większe znaczenie jako ośrodek kamieniarski. Niestety, wiek XVII i XVIII to czas zastoju gospodarczego. Na szczęście do naszych czasów przetrwało wiele ciekawych budowli, które przypominają nam o tym, jak ważnym ośrodkiem miejskim był swego czasu Lwówek Śląski. Okazały ratusz, ciekawe zabudowania lwóweckiego browaru oraz piękne kamieniczki, skupione w rejonie rynku – oto ważne atrakcje, którym z pewnością warto poświęcić swój czas. Nie brak tu również cennych zabytków sakralnych, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje romańsko-gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Lwówek Śląski to cenne zabytki, a kto znajdzie tanie noclegi w tym mieście, ten będzie mógł urządzać wspaniałe wycieczki po jego najbliższej okolicy. Gdzie warto się wybrać? Kusi pobliska Szwajcaria Lwówecka, znana z pięknych skał oraz rewelacyjnych punktów widokowych, przyciągają pobliskie Góry Kaczawskie oraz malownicza Kotlina Jeleniogórska. Możliwości jest wiele, zatem każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.

Przeczytaj również