Skarby Dolnego Śląska: Kaplica Czaszek

Wycieczki po Dolnym Śląsku mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. Kto zatrzyma się w rejonie Kudowy – Zdroju, ten będzie mógł nacieszyć się zarówno pięknym widokami, jak i możliwością zwiedzania wspaniałych zabytków. Jednym z tych najciekawszych jest Kaplica Czaszek, która znajduje się w dzielnicy Kudowy o nazwie Czermna. Na czym polega wyjątkowość tego obiektu? Dlaczego w czasie wypoczynku w jednym z najsłynniejszych kurortów Dolnego Śląska warto zwiedzić ten obiekt?

Kaplica Czaszek w Czermnej nie bez powodu stała się jednym z najważniejszych punków programie niemal każdej wycieczki po Dolnym Śląsku. To wyjątkowa pamiątka z czasów wojen, które przed wiekami nękały tę część kraju. Kaplica ta powstała w latach 1776–1804, a inicjatorem jej budowy był ksiądz Wacław Tomaszek – ówczesny proboszcz w Czermnej. To on zauważył, że w okolicy jego parafii znajduje się sporo kości i czaszek. Były to kości ofiar licznych wojen, których w dziejach Kotliny Kłodzkiej nie brakowało. Z tą częścią Śląska brutalnie obeszła się przecież i wojna trzydziestoletnia, i późniejsze wojny śląskie. W międzyczasie wsie dolnośląskie były dziesiątkowane przez epidemie, które również zebrały krwawe żniwo. Z inicjatywy księdza Tomaszka szczątki te zostały wydobyte z ziemi, a następnie umieszczone w specjalnej kaplicy, która jest nie tylko wielkim grobowcem dla wielu bezimiennych ofiar wojen, ale i symbolem ludzkiej przemijalności.
Ta niewielka kaplica, utrzymana w stylu barokowym, jest jednocześnie jednym z najważniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. Jej ściany i sklepienie wyłożono ludzkimi szczątkami około 3 tysięcy osób. Ich czaszki i kości tworzą przerażającą i fascynującą zarazem scenerię. W krypcie pod kaplicą złożono szczątki kolejnych ofiar wojen i epidemii. Ile osób zostało w ten sposób pochowanych? Trudno to określić, ale przypuszczalnie w kryptach spoczywa ponad 20 tysięcy osób. To jedyna tego typu kaplica w Polsce, dlatego też w czasie wycieczki po okolicach Kudowy koniecznie trzeba poświęcić jej nieco więcej uwagi.